Wspieramy działalność chóralną
  • Language / язык
 
Chór: Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej
Kraj: Poland
Dostępne tłumaczenia:

Sicut Cervus - zdalne nagranie AChPG w 360°!

Sicut Cervus - zdalne nagranie AChPG w 360°!
Tym razem prezentujemy prawdziwie wirtualny chór w wirtualnej katedrze – z obrazem i dźwiękiem 360°!

Zapraszamy do wysłuchania kolejnego, zdalnego nagrania Akademickiego Chóru Politechniki Gdańskiej. Tym razem prezentujemy prawdziwie wirtualny chór w wirtualnej katedrze – z obrazem i dźwiękiem 360°!

 

Po ostatniej premierze nagrania You Raise Me Up, które w ciągu dwóch tygodni osiągnęło ponad 4 500 wyświetleń, Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej intensywnie pracował nad kolejnym utworem chóralnym. Tym razem poszliśmy o krok dalej – stworzyliśmy prawdziwie wirtualny chór w wirtualnej katedrze. Nagranie powstało w technologii 360°, co oznacza, że możemy słuchać i oglądać zarówno dźwięk jak i obraz w pełnej sferze. Dla uchwycenia pełni efektu, najlepiej odsłuchać tej prezentacji w słuchawkach na smartfonie. Można wtedy się poczuć jak we wnętrzu starej świątyni zewsząd otoczonym dźwiękiem.

Tego typu nagrania są rzadkością. Warto podkreślić, że jest to pierwsze zdalne nagranie w technologii 360 w Polsce i w Europie (zdalne, czyli chórzyści nagrywają się i pracują osobno nad utworem). Ponadto, z uwagi na umiejscowienie występu w wirtualnej katedrze - można powiedzieć, że jest to pierwsze chóralne nagranie w wirtualnej rzeczywistości!

W nagraniu chórzyści tworzą krąg, aby lepiej ukazać polifonię i wzajemne przenikanie się tematów. Ponadto, w ten sposób cała sfera wokół słuchacza jest zagospodarowana i pełna dźwięku. Scena akustyczna została podzielona na 4 obszary: Tenor-Sopran-Bas-Alt. W ten sposób głosy męskie są naprzeciwko siebie, tak samo jak głosy żeńskie. Co więcej, obrót słuchacza w nagraniu sprawia, że poszczególne obszary są dobrze słyszalne, przy zachowaniu zbalansowanego odbioru całości utworu. Jest to także zasługa zaprojektowanej wirtualnej akustyki pomieszczenia w technologii ambisonicznej. Akustyka pomieszczenia odzwierciedla nie tylko rozmieszczenie źródeł dźwięku, ale także ich kierunkowość. Ponadto, został też uwzględniony rozmiar pomieszczenia oraz duża liczba odbić od powierzchni, właściwa dla bardzo pogłosowego miejsca, jakim zazwyczaj jest katedra.

Zapraszamy do wysłuchania i obejrzenia nagrania - najlepiej na smartfonie z słuchawkami!

Wykonany utwór jest dziełem mistrza Giovanniego Pierluigi da Palestriny – Sicut Cervus. Utwór ten jest perełką wśród polifonicznych dzieł renesansu. Sicut Cervus to motet na cztery głosy. Ustanawia początek Psalmu XLI w łacińskiej wersji Psalterium Romanum. Znaczenie psalmu to „Sicut cervus desiderat ad fontes” (Jak łania pragnie wody ze strumieni), „Ita desiderat anima mea ad te, Deus” (tak dusza moja pragnie Ciebie, Boże). Utwór został opublikowany w 1604 roku w Motecta Festorum, Liber 2 i stał się jednym z najpopularniejszych motetów Palestriny, uważanym za wzór renesansowej polifonii, wyrażającej tęsknotę duchową.

Nagrania tak jak poprzednio powstały w domach chórzystów pod artystycznym kierunkiem dyrygenta chóru, prof. Mariusza Mroza. Za produkcję nagrania odpowiada doktorant Katedry Systemów Multimedialnych PG, mgr inż. Bartłomiej Mróz.

Dźwięk ambisoniczny został opracowany za pomocą IEM Plug-in Suite (https://plugins.iem.at/). 
Model 3D "Old church modeling - Interior Scene" stworzył Aurélien Martel. Model można pobrać na https://sketchfab.com/. Model został udostępniony na licencji Creative Commons (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/).
W niniejszym nagraniu model 3D został wyrenderowany za pomocą programu Blender (https://blender.org/).

 

Już teraz możemy Państwa zaprosić na kolejną, niezwykłą muzyczną premierę. Tym razem będzie to Ogólnopolski Wirtualny Chór Politechnik.

Wirtualny chór powstanie z reprezentantów czternastu chórów politechnik z całej Polski. Reprezentanci poszczególnych zespołów zostali wytypowani i przygotowani przez swoich dyrygentów. Nagrana zostanie kompozycja Juliusza Łuciuka „O ziemio polska”. Słowa do utworu zostały zaczerpnięte z powitalnego przemówienia wygłoszonego przez św. Jana Pawła II na lotnisku Okęcie, 8 czerwca 1987 roku. Publikacja nagrania ma mieć miejsce 18 maja 2020 roku. Data publikacji nie jest przypadkowa, ponieważ w tym dniu będziemy obchodzić 100-lecie urodzin Papieża Polaka. 

Nad całością artystyczną czuwa pomysłodawca – prof. Mariusz Mróz. Realizacją nagania audio-wideo zajmuje się doktorant mgr inż. Bartłomiej Mróz, który jest również autorem realizacji zdalnych nagrań Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot oraz Akademickiego Chóru Politechniki Gdańskiej



Komentarze

Choralnet.org · Rejestracja24 - internetowa rejestracja pacjentów · projektowanie stron www · hosting: niebieski.net ·