We promote singing in a choir as a lifestyle
  • Language / язык

Kameralny Chór Mieszany "Cantus" - CANTUS

Chamber Mixed Choir "CANTUS"

CountryPoland
CityPołczyn-Zdrój
Zip code78-320
AddressZamkowa 1
Phone number606921802
Skype
WWWhttp://
Emailagnieszka.lupicka@medoxpro.pl
Choir typechór mieszany
Age Groupdorośli
Exists since1998
Languages of communication English, Polish,
Entered 2023-10-17
Moderator Lupicka Lupicka
Professionalno
Conductor
Bolesław Kurek

Days and hours of choir repetitions
Wtorek i Czwartek 19:00-21:00
Description
Kameralny Chór Mieszany CANTUS powstał w kwietniu 1998 r. w Centrum Kultury w Połczynie-Zdroju. Jego założycielem jest Bolesław Kurek – dyrygent, aranżer, nauczyciel emisji głosu. W bieżącym roku chór obchodzi jubileusz 25. lecia działalności artystycznej.

„Cantus” brał udział w licznych festiwalach, przeglądach i konkursach, godnie reprezentując swoje miasto, powiat, województwo – a także zdobywając prestiżowe nagrody. Koncertował również za granicą – w Niemczech, Czechach, Ukrainie, Litwie i we Włoszech, gdzie połczyńscy śpiewacy godnie spełniali misję przybliżania innym narodom polskiej pieśni, rozsławiając swoją ojczyznę.
Successes
Już w pierwszych latach swojej działalności w roku 2000 „Cantus” odniósł pierwszy ważny sukces, zdobywając III miejsce w Konkursie Pieśni Chóralnej w Gdańsku, a dwa lata później został laureatem Wojewódzkiego Przeglądu Chórów i Zespołów Kameralnych w Szczecinie. W 2003 r. był uczestnikiem dwóch międzynarodowych festiwali: XXXVIII Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach oraz Międzynarodowego Festiwalu Kultury w Mosciano Sant’Angelo we Włoszech. Udział w międzynarodowym festiwalu w Mosciano Sant’Angelo poskutkował nawiązaniem przyjaźni partnerskiej pomiędzy Połczynem-Zdrojem a włoskim miastem Controguerra. We współpracy z innymi chórami z Pomorza Zachodniego “Cantus” dokonał nagrania płyty „Msza o pokój” autorstwa współczesnego polskiego kompozytora Jana Szopińskiego. Chór miał wielki zaszczyt wręczyć tę płytę papieżowi Janowi Pawłowi II podczas audiencji w Castel Gandolfo w 2003 roku.

“Cantus” nawiązał wieloletnią współpracę partnerską z Chórem Leśników z miasta Templin w Niemczech, słynnym Chórem ECHO, działającym przy Towarzystwie Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej we Lwowie, a w późniejszych latach także z Chórem GOROL z Jablonkowa (Czechy).

W 2006 roku uzyskał 1 miejsce podczas I Ogólnopolskiego Konkursu Pieśni Patriotycznej w Krynicy-Zdroju. W tym samym roku był uczestnikiem V Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego w Szczecinie. W 2008 roku uzyskał I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Scenicznych w Polanicy-Zdroju. W 2009 roku zdobył uznanie Jury 44. Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach, otrzymując brązowe dyplomy w dwóch kategoriach; w roku 2011 został laureatem Grand Prix Wojewódzkiego Przeglądu Chórów i Zespołów Kameralnych w Szczecinie. W 2017 roku “Cantus” godnie reprezentował wojewódstwo zachodniopomorskie podczas Festiwalu Kultury Polskiej w Truskawcu, gdzie przybliżał ukraińskim przyjaciołom polską chóralistykę.

Chór trzykrotnie wystąpił podczas konferencji naukowych w Sejmie RP, reprezentując godnie swoje miasto i wojewódzwo zachodniopomorskie. Uczestniczył w obchodach 600. lecia Bitwy pod Grunwaldem, wykonując program „Nie rzucim Ziemi, skąd nasz ród”, złożony z pieśni historycznych i rycerskich. Wielokrotnie uświetniał msze inaugurujące uroczystości państwowe w najważniejszych dla Polaków świątyniach, m. in. w Kościele Mariackim w Krakowie, Archikatedrze Warszawskiej, Świątyni Opatrzności Bożej, Bazylice w Licheniu, na Jasnej Górze w Częstochowie oraz w Katedrze Lwowskiej. Wielokrotnie koncertował podczas słynnych Koncertów Niedzielnych w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie oraz w świątyniach Koszalina,
Kołobrzegu. Słupska i innych miejscowości Pomorza.

„Cantus” został objęty honorowym patronatem przez OSP w Połczynie-Zdroju. W ramach współpracy wielokrotnie brał udział w licznych przeglądach, organizowanych przez ZG ZOSP RP, zdobywając wysokie lokaty. Trzykrotnie jako jedyny chór miał przyjemność śpiewać z towarzyszeniem ponad stu orkiestr z całej Polski podczas trzech ostatnich Ogólnopolskich Pielgrzymek Strażaków na Jasną Górę (w latach 2005, 2010, 2015). W 2018 roku chór miał wielki zaszczyt wystąpić podczas uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie, zorganizowanych z okazji obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. W 2021 roku „Cantus” dał oprawę uroczystej Mszy Świętej w Archikatedrze Warszawskiej z okazji obchodów 100. rocznicy powstania Związku OSP RP. Specjalnie z okazji tego wydarzenia dyrygent chóru Bolesław Kurek skomponował pieśń „Płonie w nas strażacki zew” do tekstu naszego chórzysty Andrzeja Tworka. Prapremiera utworu odbyła się podczas uroczystości na Placu Zamkowym w Warszawie.

Za wysokie osiągnięcia w dziedzinie kultury Chórowi CANTUS nadano: Wyróżnienie Honorowe „Za Zasługi dla Powiatu Świdwińskiego”, Honorową Odznakę Burmistrza Połczyna-Zdroju „Salus Publica Suprema Lex” oraz Medal „Zasłużony dla Połczyna-Zdroju”.
Repertoire
Pieśni znanych kompozytorów, muzyka poważna, rozrywkowa, religijna, pasyjna, patriotyczna, narodowa, hymniczna, kolędy, pastorałki, pieśni okolicznościowe.
Members

To view all Chórtownia resources or add your entries, you must be logged. If you do not have an account yet - sign up!

loggin in:

email or login password   Register 4 free


Location

Comments

Twój komentarz
Author: Agnieszka, Data : 2023-10-17 23:10
Twój komentarz
Author: Agnieszka, Data : 2023-10-17 23:08
Twój komentarz
Author: Agnieszka, Data : 2023-10-17 23:07
Choralnet.org · Rejestracja24 - internetowa rejestracja pacjentów · projektowanie stron www · hosting: niebieski.net ·